×

Chór Kameralny Sirenes (2016)

sirenes-foto

CHÓR KAMERALNY SIRENES  wystąpi w ramach kolejnej odsłony projektu SZTUKA POLSKA, realizowanego przez Studium Teatralne od trzech lat.

W tym roku Sztuka Polska 2  zwróciła się ku najprostszemu, organicznemu źródłu polifonii – do Chóru. Skupiła się na otwartości i wspólnocie, jest świętem mocy wspólnego śpiewania. Każdy chór eksploruje dźwięk w sposób, który jednoczy ludzi poprzez emocje, przekazywanie informacji, poprzez przedstawienia. Chóry są także czynne w sferze społecznej poprzez tworzenie i odbudowywanie wspólnot, powracanie do tych, z których się wywodzą.

W skład CHÓRU KAMERALNEGO SIRENES wchodzą chórzystki wywodzące się z zespołu Alla Polacca, działającego na terenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Większość z nich śpiewa od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W 2010 roku postanowiły stworzyć żeńską grupę kameralną. We wrześniu 2015 roku Chór Kameralny podjął decyzję o usamodzielnieniu się i przyjął nazwę SIRENES.

Chór Kameralny SIRENES wziął udział w wielu konkursach zdobywając wysokie nagrody. Ostatnią z nich jest I miejsce w III Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere. Dyrygentka Magdalena Gruziel otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

Chór Kameralny SIRENES angażuje się lub inicjuje projekty o charakterze prospołecznym. Do najważniejszych należy zaliczyć: koncertowanie dla mieszkańców warszawskiej Pragi w Muzeum Warszawskiej Pragi, koncert dla pacjentów Centrum Onkologii w Warszawie zorganizowany przez Fundację Urszuli Jaworskiej (następny odbędzie się 6 grudnia 2016 roku), udział w koncercie kolędowym podczas wigilii dla ubogich zorganizowany przez Wspólnotę Sant’Egidio 23 grudnia w podziemiach Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Największą dotychczasową radością chórzystek jest zorganizowanie 19 września 2015 roku dla chorej na boreliozę koleżanki z chóru Agnieszki Zielkowskiej koncertu charytatywnego, podczas którego została przeprowadzona publiczna zbiórka środków przeznaczonych na jej leczenie.

Od listopada 2016 roku chór prowadzony jest przez Fundację Sirenes.

MAGDALENA GRUZIEL – dyrygentka Chóru Kameralnego SIRENES. Absolwentka rytmiki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Podyplomowych Studiów Chómistrzowskich na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Zawodowo związana z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. R. Turczynowicza w Warszawie. Od 2015 r. wykłada rytmikę na specjalności pedagogika baletowa na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC w Warszawie.

Od 25 lat śpiewa w różnych chórach i zespołach kameralnych koncertując w Polsce i za granicą. Brała udział w wielu seminariach i warsztatach dyrygenckich. Prowadzi emisję głosu. Współpracuje z Chórem Kameralnym Varsoviae Regii Cantores, z którym związana jest od momentu jego powstania w 2009 roku oraz z Chórem Kameralnym SGGW w Warszawie.W ramach projektu „Teatr otwarty” sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01 2

Sponsor

logo-alt__tylko_trans