×

Chór POLIN (2016)

Projekt ZAMENHOF

img_6918

polin_emya_046f3c63-2e5d-4660-94df-b3c3197ab167       szih

Chór POLIN to społeczny, eksperymentalny chór profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, przedstawicieli mniejszości mieszkających w Warszawie, działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukuje też niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych, pod opieką muzyczną Seana Palmera i Kuby Pałysa.

Chór wystąpi z projektem „Zamenhof”, przygotowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w partnerstwie z Muzeum POLIN, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt inspirowany dźwiękami i językami przedwojennej muranowskiej ulicy: polskim, jidysz oraz – ze względu na postać samego Zamenhofa – esperanto. W warstwie brzmieniowej chór wykorzysta m.in. techniki beatboxu, body percussion.

Jest to trzeci duży projekt Chóru POLIN. Wcześniej grupa opracowała utwór, który towarzyszył Wielkiemu Otwarciu Wystawy Stałej w Muzeum POLIN, a który wyrastał z legendy o przybyciu do Polski pierwszych Żydów. Drugi projekt – „Dialog” – towarzyszył ogólnopolskiej konferencji „Edukacja o różnorodności” i poprzez tekst oraz muzykę odnosił się do tematu uchodźców w Polsce.

Premiera projektu „Zamenhof” odbyła się 22 października 2016 podczas Festiwalu „Made in POLIN”.

W utworze Chóru POLIN wykorzystano następujące źródła:
– Nagranie Genesis 11, 1-9, aut. YefetZ, za: https://www.youtube.com/watch?v=YrNhWHrLvrs
– Nieskończony wiersz, Robert L. Read, za: https://www.esperanto-usa.org/en/node/567
– Fragmenty biografii Ludwika Zamenhofa, za: http://www.centrumzamenhofa.pl
– Słowa piosenki Varshe, aut. Nahum Stutchkoff

Organizatorem projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.


Współorganizator
328798_265632476815187_453203211_o

Projekt „Sztuka Polska 2” sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01 2

Sponsor

logo-alt__tylko_trans