×

Start! Otwarcie Centrum Lubelska 30/32

Komuna/Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Studium Teatralne S/T i Stowarzyszenie Sztuka Nowa rozpoczynają działalność pod wspólnym szyldem i pod jednym adresem. Ulica Lubelska 30/32 na warszawskiej Pradze stanie się przestrzenią artystycznego eksperymentu i ryzyka. W ostatni weekend maja Centrum Lubelska 30/32 zainauguruje swoją działalność programem spektakli, koncertów, warsztatów i wieczornym afterparty.

Program inauguracji Centrum Lubelska 30/32
PIĄTEK 26.05
20:00 – Backspace // Dźwięki w LUB/LABie
Koncert jednej z najbardziej oryginalnych grup polskiej sceny improwizowanej – Backspace. Zbyszek Chojnacki i Łukasz Czekała wykorzystują w swojej twórczości live sampling, efekty elektroniczne, przedmioty codziennego użytku, całość uzupełniając brzmieniami elektronicznych skrzypiec czy akordeonu.

SOBOTA 27.05
14:00 – Komórki do wynajęcia – warsztat | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, klatka schodowa i LUB/LAB
Ciało każdego człowieka jest osobną historią. Za pomocą tańca i uchu można te historie obudzić i przywołać, można je tańcem analizować i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie „co dla mnie oznacza bycie zamkniętym lub otwartym?”.
15:00 – Garażówka SPT | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, dziedziniec
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru otwiera szuflady, magazyny i skrytki. Podczas Garażówki na dziedzińcu przy Lubelskiej 30/32 będzie można kupić najróżniejsze przedmioty, materiały i ubrania towarzyszące im w pracy.
15:00 – Pracownia Małego Teatru | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, dziedziniec
Duzi i mali amatorzy teatru będą mogli wprawić w ruch wóz teatralny, którego poszczególne elementy – szufladki, zapadnie, klapki – zaprojektowane zostały do jak największego pobudzenia kreatywności.
16:00 – Podaj Dalej / Praga | Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Akcja performatywna, która skupia się na historii przedwojennej Wytwórni Filmowej „Kosmofilm” założonej przez Samuela Ginzburga i Henryka Finkelsteina działającej na Pradze przy ul. Moskiewskiej (dzisiejsza ul. Zamoyskiego).
17:00 – Pink bitterness. Księżniczki | Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Czy możliwe jest wyzwolenie się z mitu o księżniczce i pozostanie księżniczką? Czy figura księżniczki bezwarunkowo łączy się z rezygnacją z własnego ciała, zdania, suwerenności? Szukając odpowiedzi na te pytania, artyści sięgają po twórczość Elfriede Jelinek i postać Jacqueline Kennedy, zapraszają do współtworzenia performansu uczestniczki Kursu TF.
18:30 – Deadline – spektakl | Studium Teatralne S/T
Spektakl „Deadline” w reżyserii Piotra Borowskiego z Dannym Kearnsem i Magdą Czarny w obsadzie. Łącząc elementy realizmu i science-fiction, dramat szuka odpowiedzi na pytania o istotę ludzkiej tożsamości i szczęścia.
20:00 – Szczęście na Pradze – koncert + afterparty | Komuna/Warszawa
Koncert złożony z dźwięków zarejestrowanych przez mieszkańców tej części stolicy i aniamatorki. Wypowiedzi koncentrują się na dowodach zadowolenia prażan… Wojny nie będzie, gentryfikacja nie dotyczy Pragi, a szczęśliwe zakończenia są (hipotetycznie) możliwe. Koncert z udziałem sopranistki Olgi Mysłowskiej, przygotowany we współpracy z Zofią Dworakowską i Dorotą Porowską.
21:00 – After party

NIEDZIELA 28.05
19:00 – Empatia. Maszyna do zadawania pytań | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, LUB/LAB
Jakie obietnice i jakie zagrożenia niesie ze sobą empatia? Czy w sytuacji publicznych konfliktów i antagonizmów światopoglądowych jest w ogóle możliwa? Performans Laboratorium Teatralno-Społecznego testuje różne sposoby mierzenia się z tymi pytaniami.