×

ZAJĘCIA W S/T

zapraszamy na zajęcia w S/T

ciało / umysł / odczuwanie / teatr

ciało
nie wiem, czy schudniecie. wiem, że się spocicie. po to, żeby wypracować tak ważne, nie tylko w pracy aktora, cechy i umiejętności. kondycja, siła i wytrzymałość ciała wyrobią się naturalnie przy okazji ćwiczeń, ale przede wszystkim będziemy pracować nad uważnością, precyzją, ekspresją. spróbujemy pozbyć się wstydu, spróbujemy zaskoczyć samych siebie. zobaczymy drugiego człowieka, usłyszymy jego potrzeby i propozycje. wzmocnimy ciało, żeby mieć lepsze narzędzie do wyrażenia myśli i emocji. będziemy do tego wykorzystywać różne ćwiczenia, zarówno statyczne, jak i dynamiczne. niekiedy trening będzie szaloną zabawą, innym razem okaże się kontemplacją w powolnym ruchu.

umysł
będziemy uczyć się koncentracji. będziemy wyrzucać z głowy galopujące myśli. będziemy błyskać inteligencją i przekuwać nasze myśli w działania.

odczuwanie
wyrazimy uczucia. pokażemy emocje. wykreujemy emocje. rozszerzymy naszą zdolność odczuwania i wypracujemy ekspresję uczuć. uwrażliwimy się. spróbujemy zrozumieć innych i samych siebie.

teatr
w naszych spotkaniach będziemy równolegle rozwijać wszystkie trzy aspekty poprzez środki, jakie daje teatr. spotkania będą rozpoczynać się treningiem opartym o trening aktora Studium Teatralnego. następnie będziemy pracować nad głosem (dykcja, śpiew, mówienie, głośność, barwa etc.), wyobraźnią (improwizacje), ekspresją (akcje). zdobyte umiejętności posłużą nam do zbudowania wspólnego zdarzenia podsumowującego spotkania.

TRENING FIZYCZNY jest kompleksowym działaniem obejmującym ćwiczenia fizyczne, improwizacje, kontakt z partnerem. trening próbuje łączyć pozorne przeciwności:
▪️ciszę w dynamicznym ruchu
▪️precyzję wykonywanych ćwiczeń z improwizacją
▪️impuls i powściągnięcie ruchu

zajęcia będą odbywać się regularnie w każdy wtorek. systematyczność pomoże nam urzeczywistnić te dane, które w przyszłości pomogą nam inaczej poczuć siebie. w czwartki z kolei zapraszamy na Motions.

MOTIONS – Jedną z ostatnich prac definitywnie zakończonych przez Jerzego Grotowskiego był cykl ćwiczeń zwanych „Motions” (Ruchy). Cykl ten jest strukturą zamkniętą, nie podlegającą improwizacji. Są to proste rozciągające ćwiczenia ułożone w logiczną kompozycję. Motions zapewne jest syntezą wielu doświadczeń i prac Grotowskiego. W naturze swej wykracza poza ideę ćwiczeń fizycznych podtrzymujących jedynie naszą sprawność. W swej istocie bliższy jest ruchowej kontemplacji.

CZAS
WTORKI / 18:30 – 20:30 / TRENING
CZWARTKI / 18:30 – 19:30 / MOTIONS

koszt pojedynczych zajęć to 20 zł, płatność gotówką po zajęciach
zapisy: czarnymagda@gmail.com

prowadząca treningu: Magda Czarny
prowadzący Motions: Magda Czarny i Piotr Borowski

Magda Czarny
Aktorka Studium Teatralnego od 2013 roku, gdzie zagrała w spektaklach “Szepty Ziemi”, “Król Kier znów na wylocie”, “Party: take (a)part”, “Deadline” oraz “Przebudzenie”. Wcześniej aktorka Teatru Polonistyki. Pracowała w Nowym Teatrze w Warszawie. Uczestniczyła w zajęciach i warsztatach Teatru Baza, ukończyła dwutygodniowe warsztaty Instytutu Teatralnego “Lato w Teatrze”. Współprowadząca warsztaty Studium Teatralnego.

Piotr Borowski
Aktor i reżyser teatralny. Twórca niezależnej warszawskiej sceny Studium Teatralne. W 1975 roku związał się z teatrem „Laboratorium” Jerzego Grotowskiego. Współzakładał teatr „Gardzienice”. Zaproszony przez Jerzego Grotowskiego wyjechał do Włoch, gdzie powstawało Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze.
W 1995 r. po powrocie do Polski założył Studium Teatralne. Prowadził warsztaty teatralne dla aktorów i studentów szkół artystycznych w Brazylii, Anglii, Wenezueli, we Włoszech, Kolumbii, Szwecji, Białoruś oraz w Polsce. Jest także autorem filmu dokumentalnego „Koniec pieśni”. Prowadzący Motions.