×

Historia

Studium Teatralne założył Piotr Borowski – współpracownik Jerzego Grotowskiego oraz jeden ze współtwórców „Gardzienic”. Początki S/T to warsztaty teatralne, które reżyser Piotr Borowski prowadził w 1995 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wojciech Krukowski, twórca Akademii Ruchu i ówczesny dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, udostępnił w tym celu salę Laboratorium przy CSW.

Dwadzieścia lat temu wokół Piotra Borowskiego skupiła się grupa młodych ludzi, przede wszystkim studentów warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Warszawskiego, którzy później stali się członkami Studium Teatralnego. Po roku powstał spektakl – opowieść o nich samych i o miejscu, w którym przyszło im żyć. Spektakl „Miasto” został nagrodzony na Lubelskich Konfrontacjach Teatralnych za „młody głos w sprawie naszej współczesności”.

Od początku swojego istnienia Studium Teatralne skupiło na sobie uwagę krytyki, autorytetów teatru, których poruszyły przedstawienia zespołu. W komentarzach spektakli, w których centrum zawsze pozostaje człowiek poszukujący wyższego sensu, mówiono o szczerym, niekoniunkturalnym przejęciu się problemami współczesności.

Studium Teatralne wielokrotnie występowało na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Brazylii, Wenezueli, Rosji, Niemczech, Francji, Mołdawii, Urugwaju, Argentynie, Kolumbii, USA, Szwecji czy na Białorusi.