×

2015

fot. Agnieszka Indyk male

1: Krzysztof Żwirblis / Chór: akcje z mieszkańcami Pragi 

Kolejna odsłona cyklu „Historia jednego obrazu” związana jest z akcją „Choinka i chór sąsiadów” przeprowadzoną w grudniu 2011 r. we współpracy z Komuną// Warszawa, w której wzięli udział mieszkańcy warszawskiej Pragi. Tym razem obrazem jest zdjęcie z akcji przypominające chóry dawnych mistrzów. Ilustrację spotkania stworzą fotografie oraz materiały ikonograficzne wykorzystane w trakcie akcji. Autor spotkania przypomina także inne akcje artystyczne, które przeprowadził z udziałem lokalnej społeczności,: „Bezinteresowna Przestrzeń Miejska” i „Muzeum społeczne”.  

Krzysztof Żwirblis – aktor, historyk sztuki, krytyk i kurator wystaw, od 1976 roku uczestniczy w pracach Akademii Ruchu. Prowadzi własną działalność twórczą koncentrując się na wielodniowych akcjach artystycznych z udziałem lokalnych społeczności (m.in. Tania telewizja, Muzeum społeczne). W latach 1992–1997 był kuratorem Galerii AR w żoliborskim kinoteatrze Tęcza, a później kuratorem Galerii Studio w Warszawie.

7 marca 2015

2: Janusz Bałdyga / Rekonstrukcje wschodnie

Przedstawiam obraz parzysty będący dokumentem powrotu do wartości utraconych w wyniku politycznych kryzysów, wojen, przesiedleń… Zniszczeniom w skali globalnej przeciwstawia się konkretny człowiek prywatnym, symbolicznym, nierzadko naiwnym gestem. Wyraźny ślad rany, ubytku jest świadectwem dramatycznej próby powrotu do normalności znaczonej obrazem stabilnych, niezachwianych form. Prezentowany dyptyk składa się z fotografii obiektów znalezionych gdzieś na wschodzie w latach 2011 – 2014. Performance „O Tobie ta bajka mówi choć pod zmienionym imieniem” jest próbą powrotu do ikonicznej funkcji obrazu figury”. Janusz Bałdyga  

Janusz Bałdyga – absolwent Wydziału Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1976-81 współzałożyciel i członek grupy artystycznej „Pracownia”, od 1979 roku związany z teatrem „Akademia Ruchu”. Jest artystą performance, ale zajmuje się też rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje. Interesuje go również warsztat performance i jego edukacyjny wymiar. Swoje działania często przenosi do przestrzeni publicznej.

29 marca 2015

HJO - Bałdyga

baner_800x800_krukowski-maraton_03

3: Komuna Warszawa / Krukowski Maraton

Kiedyś Komuna// Warszawa zapytała Wojciecha Krukowskiego o najważniejszego artystę. Krukowski odpowiedział: John Cage. Zatem metoda twórcza Johna Cage’a będzie pomostem Komuny// Warszawa do opowiedzenia o Wojciechu Krukowskim.
Czas działania odmierzy czas maratonu.

Bartek Rączkowski od wielu lat tworzy muzykę do spektakli Komuny// Warszawa. Jest też biegaczem. 11.10 biegnie w poznańskim maratonie. W akcji „Krukowski–Maraton” jego ciało będzie żywym instrumentem a bieg partyturą wyznaczającą tempo, czas i brzmienie wydarzenia. Na libretto złożą się wybrane zdania z wydawanej właśnie autobiografii Wojciecha Krukowskiego.
Akcja będzie wielogodzinną, poranno-niedzielną medytacją. Powtarzaniem i odnajdywaniem związków między słowami, obrazami i czasem – tak jak to wielokrotnie praktykował Wojciech Krukowski w spektaklach Akademii Ruchu.

11 października 2015

4: Portret Franciszka Ryxa, 1769r.

W roku 1769 w Paryżu sportretowano chłopca. Przekaz głosi że prawdopodobnie jest to nieślubny syn ostatniego króla polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Chłopiec został usynowiony przez zaufanego królewskiego kamerdynera, Franciszka Ryxa fundatora Teatru Narodowego. Obraz przetrwał w rodzinie do chwili obecnej.

W spotkaniu wezmą udział:
potomek Franciszka Ryxa Marcin Frybes
historyk kultury Piotr Morawski
muzyka TESCHES//Kasia Tekielska (skrzypce), Dave Killoran (gitara)

HJO_www_home2610-4

Galeria