×

Domowa Noc Muzeów z Historią jednego obrazu [2016]

Od kilku lat w Studium Teatralnym prezentujemy wybitne dzieła sztuki malarskiej, będące w posiadaniu prywatnych właścicieli.
Spotkania te nazwaliśmy Historiami jednego obrazu, ponieważ podczas każdego z nich prezentowano tylko jeden obraz. Eksponat stawał się inspiracją do rozważań prowadzonych przez przedstawicieli różnych dziedzin (historyków sztuki, artystów i innych, którzy swoimi wystąpieniami poszerzali odbiór dzieła). Był też – co najważniejsze – okazją do spotkania z właścicielem i usłyszenia historii jego rodziny.

Były to swoiste prapremiery, ponieważ ani obrazy, ani historie warszawskich rodzin nigdy publicznie nie były pokazywane ani opowiadane.
Historie różne. Czasami wesołe i śmieszne jak ta o podrabianiu pejzażu Podkowińskiego, bo bano się, że w czasie okupacji oryginał mógł być zarekwirowany przez Niemców. Czasami przerażające jak ta o Ludomirze Benedyktowiczu, który stracił w czasie powstania styczniowego obie dłonie i malował za pomocą specjalnych protez. Czasami przenoszące nas do dawnej Warszawy, gdzie Holendrzy meliorowali Saską Kępę, a w innych częściach miasta stawiali młyny i wiatraki, po których dzisiaj pozostały jedynie nazwy placów i ulic. Każda z tych historii nie tylko przywracała pamięć czy odkrywała nieznane wymiary miasta, lecz także pozwalała widzieć Warszawę jako miasto otwarte i sprawiała, że mogliśmy lepiej rozumieć, dlaczego żyjemy dziś właśnie tak jak żyjemy.

W Noc Muzeów nastąpi spotkanie zarówno z właścicielami, którzy wcześniej brali udział w naszych wydarzeniach, jak i z szeregiem nowych osób, które podczas tego wieczoru wspólnie zaprezentują swoje obrazy.

Zobaczymy m.in. obrazy Józefa Czapskiego, Władysława Wankiego, Jacka Malczewskiego, Witolda Janowskiego, Kazimierza Piechotka, Andrzeja Bieńkowskiego, Ludomira Benedyktowicza, Egga van Haardt, Janusza Kaczmarskiego, oraz artystów z Pracownii Wschodniej: Iwona Zawadzka, Paulina Sylwestrowicz, Michał Torzecki.

W starej kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32, gdzie mieści się Studium Teatralne, odbędzie się wieczór pełen obrazów i pełen historii. Będzie można zobaczyć unikatowe dzieła sztuki i posłuchać wyjątkowych opowieści.

W ramach projektu „Teatr otwarty” sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01 2

Podziękowanie dla Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga Południe

Sponsor:

logo-alt__tylko_trans