×

Pieśni dla miasta (2016)

13246179_1756830491227815_276217538398907810_o

29 października – godz. 19.00

PIEŚNI DLA MIASTA zapraszają na wspólny spacer po warszawskiej Pradze. Oto lista miejsc, które odwiedzimy i pieśni, które zaśpiewamy w sobotę 29.10.2016 roku:

19.00 – podwórko przed S / T – zbiórka

19.10 – Przejście przy peronach przy Dworcu Warszawa Wschodnia – rozgrzewka

19.35 – Hala główna Dworca Warszawa Wschodnia – KYRIOS (hymn z Góry Atos)

19.50 – Tramwaj 28 – Dworzec Wschodni (Kijowska) – Dworzec Wileński – VOKURO (pieśń islandzka, aranżacja T. Krzyżanowski)

20.00 – Przejście podziemne Metro Wileńska – JUŻ SIĘ ZMIERZCHA (słowa A. Trzecieski, muz. Wacław z Szamotuł)

20.15 – Galeria Wileńska – PŁYWIE KACZA (pieśń łemkowska)

20.35 – Podwórko Brzeska 9 – HEYR HIMNA SMIðUR (pieśń islandzka, muz. Þ. Sigurbjörnsson, słowa K. Tumason)

20.55 – Brama przy S / T – TEBE POEM (muz. S. Rachmaninov)

21.10 – Studium – TSMINDAO GMERTO (pieśń gruzińska)


REŻYSER PROJEKTU
SZTUKA POLSKA 2:
NIEPRZECIĘTNE CHÓRY
Sean Palmer

Ośmiu mężczyzn, siedem starych pieśni, siedem lokalizacji

„Wszystko zaczęło się od tego linku

Sześciu mężczyzn z islandzkiego zespołu Árstíðir śpiewa na dworcu kolejowym w Wuppertalu pieśń „Heyr himna smiður” z muzyką Þorkell Sigurbjörnssona do tekstu Kolbeinn Tumasona z XIII wieku. Ta pieśń to modlitwa. Nie tylko dlatego, że autor tekstu zwraca się do Boga.

To modlitwa płynącym z serca dźwiękiem. Kiedy słucham tej pieśni zatrzymuję się, osadzam, zakorzeniam w sobie, wracam do siebie, ta pieśń pomaga mi odzyskać wewnętrzną harmonię i równowagę, otwiera moje serce.

Doświadczałem już tego wielokrotnie słuchając podobnych pieśni.

Pomyślałem sobie, że bardzo chciałbym zrobić projekt, w którym z grupą śpiewających mężczyzn wyjdziemy w miasto, i w miejscach, w których panuje największy chaos, pośpiech, w którym jest dużo ludzi, ale każdy z nich jest osobno, skupiony na swoich sprawach, zaśpiewamy podobną pieśń. Pieśń, która być może pomoże komuś zatrzymać się na chwilę, odetchnąć, wejść w kontakt ze sobą, wrócić do tu i teraz, wzruszyć się, otworzyć na siebie i innych.

Z tym pomysłem/marzeniem zwróciłem się do Tomka Krzyżanowskiego, muzyka, kompozytora, który od wielu lat zajmuje się śpiewaniem. Tomek powiedział, że świetnie się składa, bo właśnie jakiś czas temu razem ze znajomymi mężczyznami poczuli, że mają dużą potrzebę spotkać się i razem śpiewać. Oboje poczuliśmy, że projekt „Pieśni dla miasta” stwarza wspaniałą okazję do kontynuowania tamtej przygody. Tym bardziej, że większość z tych mężczyzn nie może pozwolić sobie na zajmowanie się wyłącznie sztuką. Mają swoje rodziny, zarabiają w korporacjach, żyją w dużym pośpiechu i napięciu i mają coraz mniej czasu na zajmowanie się swoją pasją. Oni też potrzebują się zatrzymać i zrobić coś od serca.

Przychodzimy więc z tego samego świata co wy. Ze swoim wewnętrznym chaosem i pośpiechem. Zatrzymujemy się na chwilę i poprzez wspólny śpiew próbujemy wrócić do siebie, odnaleźć wewnętrzny spokój, równowagę i harmonię, zestroić się ze sobą i z innymi. I zapraszamy was do tego doświadczenia, dzielimy się nim z wami”. Mateusz Przyłęcki

Zespół PIEŚNI DLA MIASTA tworzą:

1. Mateusz Przyłęcki (reżyser teatralny, zrealizował spektakle w Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Kana w Szczecinie, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrze Pinokio w Łodzi) – opieka artystyczna i koordynacja projektu.

2. Tomasz Krzyżanowski (kompozytor, muzyk, aranżer, wokalista, kieruje Wielkim Chórem Młodej Chorei, Teatr Chorea, Łódź) – kierownictwo muzyczne projektu, śpiew.

3. Kuba Pałys (trener wokalny, pianista, wokalista, Teatr Chorea, Łódź) – śpiew.

4. Piotr Starzyński (aktor, wokalista, Teatr Kana, Szczecin) – śpiew.

5. Marcin Styborski (muzyk, wokalista, na stałe w zespole Marry No Wane) – śpiew.

6. Maciek Maciaszek (trębacz, wokalista, aktor, Teatr Chorea, Łódź) – śpiew.

7. Sean Palmer (aktor, wokalista, kieruje chórem Gre Badanie i chórem Polin) – śpiew.

8. Hubert Domański (aktor, wokalista, pedagog teatralny, Teatr Chorea, Łódź) – śpiew.

9. Maciek Staniecki (kompozytor, producent muzyczny, realizator) – śpiew.

10. Tomasz Kowalski (fotograf) – dokumentacja projektu.

(Autorski projekt PIEŚNI DLA MIASTA został zrealizowany dla 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w konkursie NURT OFF)

Współpraca Gre Badanie

328798_265632476815187_453203211_o

W ramach projektu „Teatr otwarty”,
zrealizowany ze środków Miasta st. Warszawa

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01 2

Sponsor
logo-alt__tylko_trans

Galeria