×

Co się stało z naszą bajką? (2012)

Co się stało z naszą bajką 4, zdj. Paula Wilczyńska

TEKST

Hanna Krall

REALIZACJA

Zespół Studium Teatralnego

OBSADA

Wilk – Jacek Niemaszyk; Czerwony Kapturek – Joanna Maksymiuk; Koźlęta – Waldemar Chachólski, Krzysztof Leszczyński, Michał Lorent; Koza – Urszula Borkowska; Baba Jaga – Bogna Groniecka; Siostry Kopciuszka – Małgorzata Połubińska, Aleksandra Skurczyńska; Jaś i Małgosia – Kacper Pietraszewski i Katarzyna Piątkowska; Kopciuszek – Kinga Sobiecka.

PODZIĘKOWANIA DLA

Anny Angerman i Mateusza Żaboklickiego

Dawno, dawno temu był sobie Wilk, który miał serdecznie dosyć mówienia wierszem i dosyć pożerania Czerwonych Kapturków, koźlątek, babć. Postanowił więc sprawdzić, jak jest w innych bajkach. Wilk buntuje się przeciwko etosowi, w którym żyje długo i nieszczęśliwie – wciąż i wciąż pożerając. Babie Jadze robi się zbyt gorąco, gdy rozpala w piecu na przyjście Jasia i Małgosi, a kiedy bajka się kończy – marzy tylko o kleiku. Siostry Kopciuszka dwoją się i troją, by założyć pantofelek, obcinają piętę, palec u stóp, bo każda przecież chce być żoną księcia. Tymczasem, w bajkach nie dzieje się najlepiej, gdy ktoś wychodzi ze swojej roli. A kiedy brakuje złych postaci, to dobre tracą na znaczeniu. Pozbawione kontrastu, same zaczynają rozrabiać.

Baśń Hanny Krall to pytanie o nasze życie – to, co z nim robimy i co chcemy z nim zrobić. To znak zapytania o dobro. Nie ma tu disnejowskiego happy endu, a już na pewno nie jest nim śmierć. W adaptacji Studium Teatralnego S/T udział biorą młodzi ludzie, którzy mają już w portfelach dowody osobiste i jako dorośli starają się zajmować własne stanowisko w otaczającym ich świecie. Spektakl powstał z myślą o tych, którzy w dzisiejszych czasach łatwo mogą zgubić się w rzeczywistości, nie wiedząc, co jest dobre i nie wiedząc, co dzieje się z ich bajką.

„Co się stało z naszą bajką?” to spektakl, który połączył na scenie zespół Studium Teatralnego z grupą młodych miłośników teatru. Połączył nas spektakl albo, jak kto chce, Hanna Krall swym niezwykłym tekstem „Co się stało z naszą bajką?”.

My, Studium Teatralne, od 15 lat w różnych konstelacjach, ale zawsze na warszawskiej Pradze przy ulicy Lubelskiej 30/32. Oni z Liceum im. Tadeusza Czackiego, Liceum im. Bolesława Prusa, Liceum im. Jacka Kuronia, Uniwersytetu Warszawskiego, SGGW.

My chcący poprzez formę sceniczną dotrzeć do prawdy artystycznej, w ciągłej pracy, w ciągłym ruchu, próbujący odpowiedzieć na ducha współczesnych czasów, spotkaliśmy ich, młode pokolenie, w zasadzie przypadkowo, choć byli widzami naszych przedstawień.

To nie były warsztaty, po których zostaje nikły ślad. Czy byli aktorami? Najmniej istotne. Czy odpowiedzieli na ducha czasu? Jeszcze mniej istotne. Przez jakiś czas, czas prób, czas wyjazdu na festiwal do Bytowa byliśmy poza czasem stawiania pytań, poza problemami. I zrobiliśmy przedstawienie, ale to już zupełnie inna bajka.

Galeria