×

Szepty ziemi (2014)

Szepty ziemi 5, zdj. Paweł Wilewski

fot. Paweł Wilewski

REŻYSERIA

Piotr Borowski

ADAPTACJA SCENICZNA

Marcin Cecko

OBSADA

Waldemar Chachólski, Magda Czarny, Danny Kearns, Michał Lorent

SCENOGRAFIA

Piotr Szczygielski, Patrycja Petryk (wideo)

KOSTIUMY

Ewelina Ciuchta i zespół

MUZYKA

Arek Waś

PODZIĘKOWANIA

Anna Błaszczyk, Jacek Niemaszyk, Krzysztof Lorent, Marcin Dunin-Borkowski, Wiktor Uhlig

Czasami trudno odróżnić to, co rzeczywiste od tego, co wytwarzają nasze myśli, emocje i pragnienia. Życie jawi się jako gra, którą prowadzimy z coraz większym wyrachowaniem, by przyciągnąć uwagę innych i ubić swój mały interes. Co można przeciwstawić tej grze, temu procesowi napędzanemu mechanizmami rynkowymi? Wewnętrzne spełnienie.

Spektakl mówi o tym, co się stanie, gdy brak wewnętrznego spełnienia przerodzi się w prawdziwe poszukiwanie.

Bohaterowie dramatu to dwie pary postaci. Pierwsza para to humanista i technik. Ich pragnieniem jest poznanie świata pozazmysłowego, metafizycznej tajemnicy życia. Do ukazania procesu oderwania się od zmysłów posłużyła sceniczna metafora lotu w kosmos. Druga para to mężczyzna i kobieta. Podczas gdy dla pierwszej pary cel stanowi pokonanie grawitacji i oderwanie się od świata zmysłów, dla tych drugich – do tego świata przybycie, zasiedlenie i nazywanie go na nowo. Obie pary są niczym osobne kultury. Przebywają jednak w jednej przestrzeni. Mężczyzna i kobieta podważają zakorzenione w nich wierzenia i poglądy na wszystko, co wpoiła im kultura. Ciśnienie, jakie spowodują swą odmiennością, doprowadzi do ich wyeliminowania przez technika i humanistę.

Nastąpi lot w kosmos, który da humaniście posmak całkowitej wolności.

W końcowej scenie kosmicznej katastrofy, kiedy już nic nie będzie wiadomo i już nic nie będzie jasne, nastąpi ponowne spotkanie. W obliczu pustki chciałoby się usłyszeć od tych ludzi coś miłego, coś ciepłego, po prostu ludzko wypowiedzianego od siebie. Jednak wizja pragnienia humanisty, który wcześniej otarł się o całkowitą wolność, teraz grawituje ku egocentrycznej nowej wizji spotkania z inteligentną pozaziemską istotą.

Galeria